Skip to content

724 E Plum StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block3013
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description1.75S-F-1UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,384
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,100
13%
Improvement Value:$111,900
87%
Total Assessment$129,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,107+0.7%
2024$4,080+5.0%
2023$3,887+2.9%
2022$3,776+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,384DeedBook 4224, Page 3651Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$103,650
DeedBook 4047, Page 9358

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 1572, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1900