Skip to content

266 Foster AveVineland, NJ 08360

Built 1928

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 5, 2007

Property Information

Block4812
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class16
DescriptionX,1.75S-F-2UG,2
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,445
Acreage2.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
21%
Improvement Value:$165,500
79%
Total Assessment$209,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,655+0.7%
2024$6,611+5.0%
2023$6,297+2.9%
2022$6,117+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4048, Page 3048

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2687, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1928