Skip to content

320 W Montrose StVineland, NJ 08360

Built 1932

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block3811
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,380
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,800
12%
Improvement Value:$121,500
88%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,403+0.7%
2024$4,374+5.0%
2023$4,167+2.9%
2022$4,048+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,400
DeedBook 2604, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1932