Skip to content

121 N Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block3016
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,824
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
16%
Improvement Value:$88,500
84%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,343+0.7%
2024$3,321+5.0%
2023$3,164+2.9%
2022$3,073+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000
Sq Ft1,824DeedBook 4205, Page 7730Recorded3/4/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 4120, Page 1962Recorded8/19/2014

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 2675, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1910