Skip to content

727 E Plum StVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Mar 16, 1999

Property Information

Block3016
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,041
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
15%
Improvement Value:$101,000
85%
Total Assessment$118,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,776+0.7%
2024$3,751+5.0%
2023$3,573+2.9%
2022$3,471+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2358, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1915