Skip to content

310 W Grape StVineland, NJ 08360

Built 1912

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block3807
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-1UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,786
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,400
13%
Improvement Value:$101,900
87%
Total Assessment$117,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,735+0.7%
2024$3,710+5.0%
2023$3,534+2.9%
2022$3,433+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,786DeedBook 4263, Page 6460Recorded11/27/2024

Property Sale

Sale
$167,500
Sq Ft1,786DeedBook 4244, Page 6380Recorded7/28/2023

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2507, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1912