Skip to content

529 E Plum StVineland, NJ 08360

Built 1933
Commercial

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Jul 2, 1999

Property Information

Block3018
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building ClassR-R
Description1S-CB-O-,2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,900
7%
Improvement Value:$369,100
93%
Total Assessment$395,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,577+0.7%
2024$12,494+5.0%
2023$11,901+2.9%
2022$11,562+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 2372, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1933