Skip to content

504 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1915
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2014

Property Information

Block3019
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building ClassR-LMS
Description3S-B-O
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
17%
Improvement Value:$201,400
83%
Total Assessment$241,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,884+0.7%
2024$7,831+4.8%
2023$7,474+2.9%
2022$7,264+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 2095, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1915