Skip to content

721 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1912
Commercial

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 9, 2005

Property Information

Block4003
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building ClassR-LMS
Description2S-B-X
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
55%
Improvement Value:$98,900
45%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,149+0.7%
2024$7,101+4.8%
2023$6,777+2.9%
2022$6,587+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 2895, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1912