Skip to content

516 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1880
Commercial

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Dec 21, 2001

Property Information

Block3019
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building ClassR-LMS
Description2S-F-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
50%
Improvement Value:$70,000
50%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,572+0.7%
2024$4,542+4.8%
2023$4,334+2.9%
2022$4,213+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 2559, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1880