Skip to content

640 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1970

Last Sale Date
Jan 24, 2069

Property Information

Block3020
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building ClassR-LMS
Description2S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$370,000
15%
Improvement Value:$2,099,600
85%
Total Assessment$2,469,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$80,657+0.7%
2024$80,114+4.8%
2023$76,459+2.9%
2022$74,310+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$714,286
DeedBook 4052, Page 3547

Property Built

Built

Year Built: 1970