Skip to content

632 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1940
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 14, 2025

Property Information

Block3020
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building ClassR-LMS
Description2S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
25%
Improvement Value:$112,500
75%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,899+0.7%
2024$4,866+4.8%
2023$4,644+2.9%
2022$4,514+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4265, Page 5210Recorded1/17/2025

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2729, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1940