Skip to content

51 Virginia AveVineland, NJ 08360

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2005

Property Information

Block3103
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,480
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,600
21%
Improvement Value:$91,800
79%
Total Assessment$116,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,456+0.7%
2024$3,432+5.4%
2023$3,257+3.2%
2022$3,157+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1280, Page 434

Property Built

Built

Year Built: 1915