Skip to content

1385 Norris DrVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Nov 16, 2011

Property Information

Block3106
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,296
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,200
18%
Improvement Value:$121,900
82%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,716+0.7%
2024$4,684+5.0%
2023$4,462+2.9%
2022$4,335+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 4087, Page 5308

Property Built

Built

Year Built: 1949