Skip to content

1176 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$79,500
Last Sale Date
May 29, 1992

Property Information

Block3106
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,430
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
24%
Improvement Value:$86,800
76%
Total Assessment$114,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,380-6.3%
2024$3,606+5.0%
2023$3,435+2.9%
2022$3,337+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 1948, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1940