Skip to content

5 Sutliff AveVineland, NJ 08360

Built 1955

Last Sale Price
$273,000
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block3107
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,400
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
13%
Improvement Value:$194,600
87%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,142+0.7%
2024$7,095+20.1%
2023$5,905+2.9%
2022$5,737+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$273,000
Sq Ft2,400DeedBook 4215, Page 7518Recorded9/22/2021

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft2,400DeedBook 4179, Page 7688Recorded5/1/2019

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4095, Page 6989

Property Built

Built

Year Built: 1955