Skip to content

5 Elmwood AveVineland, NJ 08360

Built 1942

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block3108
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-B- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,520
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,400
19%
Improvement Value:$138,500
81%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,441+0.7%
2024$5,406+5.0%
2023$5,149+2.9%
2022$5,002+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 4151, Page 9738Recorded4/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1942