Skip to content

27 Howard StVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block4205
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class16
Description2S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,524
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
16%
Improvement Value:$164,100
84%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,212-8.7%
2024$6,804+29.5%
2023$5,255+2.9%
2022$5,105+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft2,524DeedBook 4218, Page 3257Recorded11/15/2021

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,524DeedBook 4162, Page 7866Recorded1/29/2018

Property Sale

Sale
$186,000

From:

To:

Sq Ft2,524DeedBook 4143, Page 7358Recorded8/1/2016

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 4079, Page 8090

Property Built

Built

Year Built: 1940