Skip to content

41 Elmwood AveVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Mar 29, 2007

Property Information

Block3111
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,632
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
19%
Improvement Value:$110,900
81%
Total Assessment$137,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,381+0.7%
2024$4,352+5.0%
2023$4,146+2.9%
2022$4,028+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 4022, Page 4517

Property Built

Built

Year Built: 1940