Skip to content

1258 Evergreen AveVineland, NJ 08360

Built 1935
Other Exempt

Last Sale Price
$19,500
Last Sale Date
Jun 25, 1971

Property Information

Block3111
Lot10
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,759
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
20%
Improvement Value:$111,100
80%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$3,956+3.1%
2022$3,836+1.5%
2021$3,780+2.9%
2020$3,674+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 1181, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1935