Skip to content

1270 Evergreen AveVineland, NJ 08360

Built 1935

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block3111
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,288
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,200
25%
Improvement Value:$72,600
75%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,082+0.7%
2024$3,062+5.0%
2023$2,917+2.9%
2022$2,833+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2235, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1935