Skip to content

19 Northwood DrVineland, NJ 08360

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block3112
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,754
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,100
13%
Improvement Value:$241,400
87%
Total Assessment$277,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,836+0.7%
2024$8,777+5.0%
2023$8,361+2.9%
2022$8,122+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft3,754DeedBook 4277, Page 3943Recorded10/30/2025

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft3,754DeedBook 4119, Page 6081Recorded7/30/2014

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook 2681, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1957