Skip to content

1133 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1958

Last Sale Price
$49,500
Last Sale Date
Dec 8, 1977

Property Information

Block3112
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class45
Description2S-F- -2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage2,844
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
15%
Improvement Value:$164,900
85%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,914+0.7%
2024$5,874+5.2%
2023$5,583+3.1%
2022$5,417+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 1270, Page 933

Property Built

Built

Year Built: 1958