Skip to content

1131 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Date
May 1, 2053

Property Information

Block3112
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,848
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,100
20%
Improvement Value:$117,500
80%
Total Assessment$146,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,668+0.7%
2024$4,637+5.0%
2023$4,417+2.9%
2022$4,291+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4062, Page 9560

Property Built

Built

Year Built: 1951