Skip to content

33 Northwood DrVineland, NJ 08360

Built 1956

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Aug 2, 2024

Property Information

Block3112
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,188
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,400
15%
Improvement Value:$182,200
85%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,865+0.7%
2024$6,819+5.0%
2023$6,496+2.9%
2022$6,311+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft2,188DeedBook 4259, Page 327Recorded8/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1956