Skip to content

27 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Date
Feb 11, 2064

Property Information

Block3114
Lot39
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,292
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
22%
Improvement Value:$104,000
78%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,219+0.7%
2024$4,191+5.0%
2023$3,992+2.9%
2022$3,878+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,292DeedBook 4259, Page 5063Recorded8/20/2024

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,292DeedBook 4181, Page 5510Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 4057, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1930