Skip to content

1039 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Date
Jan 8, 2052

Property Information

Block3116
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,251
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
18%
Improvement Value:$113,300
82%
Total Assessment$137,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,384+0.7%
2024$4,355+5.0%
2023$4,149+2.9%
2022$4,030+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$149,900

From:

To:

Sq Ft1,251DeedBook 4106, Page 5409Recorded7/2/2013

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4090, Page 4577

Property Built

Built

Year Built: 1925