Skip to content

1080 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1948
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block3115
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description1S-B-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,456
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,100
8%
Improvement Value:$307,400
92%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,650+0.7%
2024$10,580+5.0%
2023$10,078+2.9%
2022$9,791+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$253,000

From:

To:

Sq Ft3,456DeedBook 4143, Page 3315Recorded7/20/2016

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 2547, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1948