Skip to content

707 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Aug 9, 2005

Property Information

Block4003
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page40

Building Details

Building ClassR-LMS
Description2S-B-X
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
38%
Improvement Value:$191,600
62%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,095+0.7%
2024$10,027+4.8%
2023$9,570+2.9%
2022$9,301+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 2895, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1940