Skip to content

36 Temple RdVineland, NJ 08360

Built 1966

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 31, 2012

Property Information

Block3116
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
20%
Improvement Value:$102,300
80%
Total Assessment$127,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,072+0.7%
2024$4,045+5.0%
2023$3,854+2.9%
2022$3,744+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4094, Page 9194

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2389, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1966