Skip to content

1055 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block3116
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,927
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
18%
Improvement Value:$133,800
82%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,946+0.7%
2024$4,912+5.2%
2023$4,667+3.1%
2022$4,527+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 1294, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1929