Skip to content

14 N State StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block3117
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,118
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,400
13%
Improvement Value:$156,000
87%
Total Assessment$179,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,712+0.7%
2024$5,674+5.0%
2023$5,405+2.9%
2022$5,251+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft2,118DeedBook 4216, Page 3894Recorded10/5/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 4152, Page 7544Recorded5/1/2017

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2444, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1925