Skip to content

26 N State StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Date
May 21, 2064

Property Information

Block3117
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X-1UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,461
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,000
21%
Improvement Value:$90,300
79%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,639+0.7%
2024$3,615+5.0%
2023$3,444+2.9%
2022$3,346+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$158,000
Sq Ft1,461DeedBook 4215, Page 1061Recorded9/10/2021

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4078, Page 8275

Property Built

Built

Year Built: 1925