Skip to content

918 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1912
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2011

Property Information

Block3119
Lot19
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building ClassR-EG
Description1S-F-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,200
19%
Improvement Value:$80,800
81%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,266+0.7%
2024$3,244+4.8%
2023$3,096+2.9%
2022$3,009+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1997, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1912