Skip to content

49 S State StVineland, NJ 08360

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block4204
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
Description2S-F-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,100
28%
Improvement Value:$61,900
72%
Total Assessment$86,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,738+0.7%
2024$2,720+5.0%
2023$2,591+2.9%
2022$2,517+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4047, Page 8199

Property Sale

Sale
$26,900
DeedBook 1272, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1910