Skip to content

2078 Meadow DrVineland, NJ 08361

Built 1953

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Jul 19, 2019

Property Information

Block3202
Lot122
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,848
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
20%
Improvement Value:$153,900
80%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,126+0.7%
2024$6,086+5.0%
2023$5,797+2.9%
2022$5,632+11.4%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000
Sq Ft1,848DeedBook 4182, Page 8387Recorded7/23/2019

Property Sale

Sale
$750
DeedBook 1185, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1953