Skip to content

417 Linwood AveVineland, NJ 08361

Built 1986

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Sep 30, 1998

Property Information

Block3202
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,920
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
22%
Improvement Value:$136,100
78%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,531+0.7%
2024$5,494+5.0%
2023$5,234+2.9%
2022$5,084+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 2319, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1986