Skip to content

2269 Maple AveVineland, NJ 08361

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block3202
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage3.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,500
37%
Improvement Value:$78,900
63%
Total Assessment$125,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,993+0.7%
2024$3,966+5.0%
2023$3,778+2.9%
2022$3,670+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,040DeedBook 4267, Page 2193Recorded3/3/2025

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 4141, Page 2502Recorded5/13/2016

Property Sale

Sale
$43,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 4129, Page 7380Recorded6/17/2015

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 1340, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1930