Skip to content

396 N Brewster RdVineland, NJ 08361

Built 1940

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block3202
Lot49
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,768
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
21%
Improvement Value:$152,100
79%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+0.7%
2024$6,114+5.0%
2023$5,824+2.9%
2022$5,658+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 2779, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1940