Skip to content

149 Jay TerVineland, NJ 08361

Built 1963

Last Sale Date
Oct 31, 2068

Property Information

Block3202
Lot86
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,242
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,500
22%
Improvement Value:$108,900
78%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,470+0.7%
2024$4,441+5.0%
2023$4,230+2.9%
2022$4,110+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963