Skip to content

1553 Strathmore TerVineland, NJ 08361

Built 1969

Last Sale Date
Oct 15, 2069

Property Information

Block4303
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,200
23%
Improvement Value:$114,600
77%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,738+0.7%
2024$4,707+5.0%
2023$4,483+2.9%
2022$4,355+14.7%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,248DeedBook 4214, Page 2211

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,248DeedBook 4212, Page 5987

Foreclosure Case F-014639-19

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment
Mortgage Date98/96/1274

Property Built

Built

Year Built: 1969