Skip to content

207 Jay TerVineland, NJ 08361

Built 1968

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block3202
Lot89
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,430
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
22%
Improvement Value:$114,600
78%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,652+0.7%
2024$4,621+5.0%
2023$4,402+2.9%
2022$4,276+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$188,000
Sq Ft1,430DeedBook 4222, Page 6614Recorded2/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1968