Skip to content

2554 E Landis AveVineland, NJ 08361

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$135,988
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block3204
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,043
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,500
18%
Improvement Value:$122,200
82%
Total Assessment$148,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,735+0.7%
2024$4,703+5.0%
2023$4,480+3.8%
2022$4,317+20.8%
Property History

Property Sale

Sale
$135,988
Sq Ft2,043DeedBook 4279, Page 8364Recorded1/5/2026

Property Sale

Sale
$152,650
Sq Ft2,043DeedBook 4191, Page 8534Recorded3/13/2020

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 2824, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1928