Skip to content

240 S Brewster RdVineland, NJ 08361

Built 1961

Last Sale Date
Jun 3, 2068

Property Information

Block4405
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page44

Building Details

Building Class16
Description1S-F-S
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,028
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,000
20%
Improvement Value:$130,400
80%
Total Assessment$162,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,171+0.7%
2024$5,137+5.0%
2023$4,893+2.9%
2022$4,753+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft2,028DeedBook 4220, Page 3461Recorded12/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961