Skip to content

2114 E Landis AveVineland, NJ 08361

Built 1947
Apartment

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 30, 2015

Property Information

Block3205
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
Description2S-F-X
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,149
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
6%
Improvement Value:$438,100
94%
Total Assessment$467,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,876+0.7%
2024$14,778+5.0%
2023$14,077+2.9%
2022$13,675+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft4,149DeedBook 4135, Page 2525Recorded11/16/2015

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2536, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1947