Skip to content

307 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1860
Apartment

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 24, 2021

Property Information

Block3101
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building ClassR-R
Description2S-F-X
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,400
6%
Improvement Value:$339,300
94%
Total Assessment$361,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,517+0.7%
2024$11,441+5.0%
2023$10,898+2.9%
2022$10,587+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 4214, Page 1986Recorded8/20/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 4113, Page 8548Recorded1/27/2014

Property Sale

Sale
$137,547
DeedBook 2704, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1860