Skip to content

4232 E Landis AveVineland, NJ 08361

Built 1979

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Feb 12, 2025

Property Information

Block3303
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,216
Acreage20.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
21%
Improvement Value:$269,100
79%
Total Assessment$340,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,848+0.7%
2024$10,776+5.0%
2023$10,265+2.9%
2022$9,972+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft3,216DeedBook 4267, Page 496Recorded2/26/2025

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 1276, Page 637