Skip to content

4634 E Landis AveVineland, NJ 08361

Built 1949

Last Sale Price
$144,900
Last Sale Date
Nov 7, 2019

Property Information

Block3303
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,680
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
25%
Improvement Value:$106,700
75%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,547+0.7%
2024$4,517+5.0%
2023$4,303+2.9%
2022$4,180+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$144,900
Sq Ft1,680DeedBook 4187, Page 3629Recorded11/22/2019

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4062, Page 9102

Property Built

Built

Year Built: 1949