Skip to content

4154 E Landis AveVineland, NJ 08361

Built 1923

Last Sale Date
Dec 16, 2065

Property Information

Block3303
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,258
Acreage4.87

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,000
26%
Improvement Value:$123,500
74%
Total Assessment$166,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,301+0.7%
2024$5,266+5.0%
2023$5,017+2.9%
2022$4,873+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,258DeedBook 4215, Page 6003Recorded9/20/2021

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4089, Page 835

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4082, Page 9345

Property Built

Built

Year Built: 1923