Skip to content

4136 E Landis AveVineland, NJ 08361

Built 1935

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
May 30, 2012

Property Information

Block3303
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage988
Acreage4.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
37%
Improvement Value:$74,500
63%
Total Assessment$117,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,741+0.7%
2024$3,717+5.0%
2023$3,540+2.9%
2022$3,439+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4093, Page 241

Property Sale

Sale
$165,900
DeedBook 2830, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1935